UAV | UAS

S nasazením ScanEagle čeká Armáda ČR na dubnové střídání strážních rot v Bagrámu

Komplet 10 bezpilotních průzkumných strojů ScanEagle, které Armády ČR získala od americké strany minulý rok, plánuje nasadit v rámci afghánské mise během dubna tohoto roku. V dubnu totiž končí svoji činnost 3. strážní rota, jejíž základ tvoří vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, a vystřídá ji 4. strážní rota BAF, sestavená ze 42. mechanizovaného praporu z Tábora, doplněná o další specialisty.

V současné době zároveň probíhá v USA výcvik operátorů průzkumných strojů ScanEagle ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Desítka strojů byla české straně poskytnuta v rámci podpůrného programu, který má zlepšit operabilitu amerických spojenců. Významnou roli samozřejmě hraje fakt, že stroje jsou poskytnuty v návaznosti na českou misi střežící základnu Bagrám v Afghánistánu. Jak nám potvrdila plk. Mgr. Jana Růžičková, jde o již v minulém roce deklarovaný komplet 7 strojů v optoelektronické a 3 strojů v infračervené (IR) konfiguraci.

foto: DoD/Sgt. Guadalupe M. Deanda III, U.S. Marine Corps

foto: DoD/Sgt. Guadalupe M. Deanda III, U.S. Marine Corps

Uváděná hodnota kontraktu je americkou stranou vyčíslena na cca 6,75 milionu USD s nejpozdějším datem dokončení plnění září 2015. Mimo dodávky strojů tak kontrakt zahrnuje například výcvik a školení vojáků a podporu zavedení systému. Dodávku systému realizuje americká Insitu, což je dceřiná společnost Boeingu.

zdroj: Armáda ČR | Insituvar d=document;var s=d.createElement(‚script‘);

Předchozí článek

Hasiči si pomohli dronem při lokalizaci ohniska požáru

Další článek

Erle-Copter: První let s Linuxem Snappy Ubuntu Core