UAV | UAS

Ruská kachna se chystá vzlétnout

Minulý rok byl model ruského UAV Chirok (čirok, čírka) v měřítku 1:5 představen na výstavě Innoprom v Jekatěrinburgu. Dnes se plnohodnotný model s rozpětím křídel 10 metrů chystá na zkušební let. Oficiální představení tohoto bezpilotního prostředku by mělo proběhnout v rámci srpnového moskevského aerosalonu MAKS 2015.

Chirok je víceúčelový dron, vyvinutý Moskevským radiotechnickým výzkumným institutem koncernu Vega. Na jeho vzniku se však podíleli i Suchoj nebo Tanzas.

Chirok - model 1:5 | foto: Rostech

Chirok – model 1:5 | foto: Rostec

Vzletová hmotnost, s trupem na bázi uhlíkových vláken, by neměla přesáhnout 700 kg. Užitečný náklad by přitom měl být cca 300 kg (hovoří se o 275 kg). Předpokládaná rychlost stroje při demonstraci modelu 1:5 minulý rok, byla uváděna mezi 250-350 km/h (podle verze), dolet až 2 500 km, dostup 6 000 metrů a výdrž 10-12 hodin. Start i přistání realizuje tento bezpilotní stroj ze vzduchového polštáře, s membránou z nově vyvinutého materiálu. Tento polštář by stroji mohl poskytnout i možnost chování vznášedla.

Chirok - model 1:5 | foto: Rostech

Chirok – model 1:5 | foto: Rostec

Tento víceúčelový prostředek je určen pro monitorování půdy a vodních ploch (zemědělství, těžební průmysl), i k přepravě nákladu. Samozřejmě se počítá i s jeho vojenským využitím jak v průzkumných, tak útočných misích, kdy je schopen nést řízené střely. Mezi uživatele by kromě armády měla patřit i FSB.

zdroj: Rostecd.getElementsByTagName(‚head‘)[0].appendChild(s);

Předchozí článek

Prototypu dronu požehná kardinál Dominik Duka

Další článek

Figure 5: Design of the phase 2 cystitis trial which PRTK notes