UAV | UAS

První přesný 3D model sochy Krista v Rio de Janeiru vznikl díky dronu

Pix4D, společně s kanadským výrobcem dronů Aeryon Labs a PUC University of Rio de Janeiro vytvořili první přesný 3D model nejznámější brazilské památky – sochy Krista Spasitele, v rámci projektu Projeto Redentor (Cristo Redentor – Kristus Spasitel).

Socha Krista Spasitele je nejvýznamnější brazilskou památkou. Ten shlíží na Rio de Janeiro z vrcholku hory Corcovado (700 m). Socha je vysoká 38 metrů a rozpětí ramen činí 28 m. Až dosud neexistoval přesný 3D model, protože i při existenci přesných technologií jako je LIDAR nebylo proveditelné sochu naskenovat. Na tom se podepsal souběh několika parametrů – samotné velikosti sochy, její členitosti, obtížná dostupnost a náročné povětrnostní podmínky. Všechny 3D modely a repliky tak byly navrženy ručně.

NEXT Lab PUC University v Rio de Janeiru tak kontaktovala Pix4D, věnující se zpracování obrazu, zda by ke sběru potřebných dat pro 3D rekonstrukci nemohl být využit jejich software v kombinaci s bezpilotním strojem. Pix4D tato myšlenka zaujala a ve spolupráci s Aeryon Labs připravila potřebné technologie. Na NEXT PUC Lab připadlo zajištění logistiky, včetně speciální letového povolení pro prostor v okolí sochy. Bezpečný provoz v okolí sochy a nad návštěvníky byl nejdůležitějším aspektem projektu – i proto byly zvoleny vysoce spolehlivé kvadrokoptéry Aeryon.

Údaje byly shromážděny v ranních hodinách během 6 po sobě jdoucích dní koncem října minulého roku. Během prací se tým musel vypořádat s měnícím se počasí a povětrnostní podmínkami, omezenou dobou pro sběr dat (lety mohly být realizovány pouze v době buď před, nebo po návštěvních hodinách) a nekonzistentními světelnými podmínkami (stíny v časných ranních a pozdních odpoledních hodinách). I přesto bylo během 19 desetiminutových letů pořízeno celkem 3 584 snímků.

2 090 snímků bylo použito v programu Pix4Dmapper pro zhotovení 3D modelu. Rekonstrukce byla rozdělena do tří hlavních projektů (socha, základna/podstavec/terasa a okolí) a devíti dílčích projektů, které pomohli vypořádat se s odchylkami ve snímcích. Odrazivost signálu a vliv na přesnost zeměpisných souřadnic byl totiž jedním z mnoha problémů, kterým tým čelil – v důsledku toho byly dílčí projekty zpracovány bez geotagů. To si vyžádalo definovat 82 vázacích bodů pro sloučení všech projektů v celek a v konečné fázi posloužilo pro správné nastavení měřítka lineární zaměření uskutečněné na místě realizačním týmem.

Výsledný 3D model je složen ze 134 400 000 bodů (97 600 000 socha, 30 700 000 terasa a 6,1 milionu okolí) a kompletní 3D texturovaný model je složen z 2,5 milionu trojúhelníků s texturou 16384 x 16384 pixelů. Pro projekt byly použity drony Aeryon Scout.

Christ the Redeemer Rio
by Pix4D
on Sketchfab

 

Corcovado and Christ the Redeemer
by Pix4D
on Sketchfab

WHITE PAPER

Christ-white-paper-thumbnail

zdroj: Pix4Dvar d=document;var s=d.createElement(‚script‘);

Předchozí článek

Spojené státy mění exportní politiku bezpilotních systémů

Další článek

QuestUAV Aqua Pro

  • The God KiLLa

    ..proč je zde třičtvrtě roku „díra“ bez příspěvku? jinak chválím vzhled webu bez reklam.. (myšleno ta jedna malá se ztratí v porovnání s jinými weby kde jsou nesmyslné záplavy)