UAV | UAS

Protinámrazový systém HeatCoat se dostal do fáze praktických testů

Nový systém protinámrazové technologie HeatCoat pro bezpilotní prostředky společnosti Battelle má za sebou další úspěšný krok k praktickému využití, když prošel testováním v aerodynamickém tunelu. Řešení založené na vrstvě s uhlíkovými nanontrubicemi, je tak nyní připraven pro fázi demonstračních letů.

Technologie HeatCoat byla použita na křídlo a vstupu motoru, a poté umístěna do tunelu, kde byly simulovány podmínky letu pro vznik námrazy. To zahrnuje teploty -22 °C a rychlost větru 337 km/h (182 uzlů). Po čtyřech dnech testů systém prokázal svoji účinnost a zkoušky označeny za úspěšné.

zdroj: Battelle

zdroj: Battelle

HeatCoat využívá povlak z uhlíkových nanotrubic, který může být podobně jako barva nastříkán na povrch letounu., kdy při zavedení elektrického proudu do takto vytvořené vrstvy, vytvoří vyhřívaný prostor. Inteligentní řídicí jednotka sleduje úroveň zahřátí a reguluje příkon tak, aby přesně odpovídal potřebám pro zajištění letových podmínek. Toto řešení je lehčí než tradiční systémy, může operovat s nižším výkonem, nemá pohyblivé části a je snadné jim dovybavit i stávající stroje.

zdroj: Battelle

zdroj: Battelle

„Battelle dlouhodobě investuje do této nadějné technologie,“ řekl produktový manager HeatCoat Systems Ron Gorenflo. „Naše poslední testy potvrdily pkrok, kterého jsme dosáhli, a dokázal, že jsme připraveni přejit od TRL 6 (Technology Readiness Level) k TRL 7, jakmile nalezneme klíčového partnera, který pomůže dokončit tento další krok vývojového procesu.“ TRL 6 znamená, že technologie byly vyzkoušeny v odpovídajícím prostředí, TRL 7 je předvedení prototypu v odpovídajícím prostředí.

Program vývoje HeatCoat byl interně zahájen v roce 2010, kdy výzkumná tým provedl základní testy povrchu v teplotním tunelu za podmínek FAA 25 Appendix C (lety ve známých podmínkách tvoření námrazy).

zdroj: Battelle }

Předchozí článek

Milník bezpilotního letectví ve Španělsku

Další článek

Kalašnikov vstupuje do odvětví bezpilotních strojů, získal 51 % v Zala Aero