UAV | UAS

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ztratila nad Ukrajinou bezpilotní stroj

OBSE potvrdila, že v úterý 3. února okolo 17:00 ztratila zvláštní monitorovací mise OBSE na Ukrajině spojení se svým bezpilotním průzkumným strojem v oblasti 16 km severně od Mariupolu. Tým provádí kroky vedoucí k jeho vyzvednutí.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě neuvedla, zda šlo o technické selhání nebo důsledek nepřátelské akce, které nejsou výjimkou. Například 5. ledna přibližně 17:30 hodin, byl UAV pod kontrolou mise, zasažen střelbou v obci Okťabr, 18 km severovýchodně od Mariupolu, na území kontrolovaném „zelenými mužíky“ a separatisty. K podobné incidentu došlo ve stejné oblasti i 2. prosince 2014, 2. února se jeden z dronů vrátil z míse s prostřelenou lopatkou rotoru, zřejmě v důsledku palby z ručních zbraní.

OBSE využívá čtyři bezpilotní stroje Schiebel Camcopter S-100. První let v rámci ukrajinské mise se uskutečnil 23. října 2014. Mise pokrývá oblast jižně od Doněcku až po Azovského moře, východně až na ukrajinsko-ruskou státní hranici a západně linii kontaktu znepřátelených sil. UAV jsou využívány i pro další úkoly, které jsou v souladu s mandátem OBSE, jako je monitorování a podávání zpráv o plnění Minského protokolu z 5. září a Minského memoranda z 19. září 2014.

zdroj: OBSE