UAV | UAS

Nové drony od Erle Robotics mají vlastního linuxového autopilota

Během předminulého roku španělská firma Erle Robotics pracovala spolu s 3DRobotics na vývoji open-sourcového autopilota BeaglePilot pro drony, který běží na populární platformě APM (ArduPilot Mega). Nyní Erle Robotics představil autopilota Erle-brain založeného na BeagleBone, jenž je mimo jiné zabudován do drona Erle-copter.

Kromě toho, že funguje jako autopilot u Erle-coptera, může Erle-brain běžet i v letadle Erle-plane se dvěma motory nebo v robotickém automobilu Erle-rover. Na všechny produkty se podíváme níže.

Erle-brain
Stejně jako BeaglePilot, i nový autopilot Erle-brain běží na Debianu. Erle-brain navíc obsahuje i open-sourcový software APM MultiPlatform Autopilot a kompatibilní hardware Pixhawk, který je implementován například i v Erle Pixhawk Fire Cape. Vůbec poprvé u dronů postavených na APN běží autopilot přímo na Linuxu a ne na systému v reálném čase Nuttx, tedy standardním operačním systému APM. Na Erle-brain také běží open-sourcový software Robot Operating System (ROS) Hydro Medusa, který vývojářům umožňuje vytvářet další aplikace pro drony či UAV.

Erle-brain kombinuje k vytvoření univerzálního linuxového autopilota BeagleBone Black Rev C s Pixhawk Fire Cape. Systém je založen na procesoru BB Black 1 GHz Sitara, je opatřen 512 MB paměti DDR3L a 4 GB flashové paměti eMMC. Díky slotu na karty microSD lze rozšířit kapacitu úložného prostoru a k dispozici je i port USB 2.0. Kromě toho je Erle-brain opatřen portem micro-HDMI, Ethernetovým portem 10/100 a volitelným Wi-Fi. Krabička o sto gramech má 5V napájení a je v ní integrováno devětadvacet senzorů včetně accelerometru, magnetometru, gyroskopu či snímačů teploty.

„To, že APM autopilot běží na Linuxu, znamená, že nyní máme létající počítače s propracovaným autopilotem, kterého je velmi snadné ovládat. Velká komunita linuxových expertů nyní může začít tvořit praktické aplikace, aniž by se musela potýkat s komplikovanými systémy, jakými jsou třeba autopiloti postavení na NuttX,“ uvedl spoluzakladatel Erle Robotics Victor Mayoral Vilches.

Erle-brain se začne prodávat jako samostatný autopilot v únoru, předobjednat si jej však lze již nyní. Zařízení bude dostupné pod licencí Creative Commons.

Erle-copter
Erle-copter bude k dispozici již letos v lednu v několika variantách. Kromě základní verze bude k dispozici i propracovanější systém s Wi-Fi, napájecím modulem a 3000mAh baterií, nejlépe vybavená verze bude mít navíc modul GPS a 433MHz vysílačkou. Erle-copter lze naprogramovat tak, aby po dobu patnácti minut fungoval ve vzduchu zcela samostatně. Podle výrobce zvládne nést až dvoukilový náklad.

Erle-plane a Erle-rover
Erle Robotics připravuje také dvě další zařízení založené na Erle-brain, která budou vydána v březnu. I tato zařízení budou k řízení využívat linuxového autopilota.

Samotný Erle-brain je možné si předobjednat nejen v základní verzi, ale i v dražších verzích s Wi-Fi 802.11ac, případně s  WiFi a 32GB kartou microSD. Prodávat se začne v únoru.

Erle-copter je dostupný k předobjednání kromě základní verze také ve verzi s WiFi, napájecím modulem a 3000mAh baterií. Nejdražší varianta bude vybavena GPS a vysílačkou v pásmu 433 MHz.

zdroj: abclinuxu.cz