UAV | UAS

Nárazům rezistentní záchranářský dron vyhrál 1 milion dolarů

Vítězem první ceny „Drones for Good Award“, který si odnáší grant ve výši 1 milionu USD je švýcarský tým Flyability. Soutěž byla odstartována v minulém roce jako iniciativa vlády Spojených arabských emirátů, zaměřující se na inovativní technologie měnící veřejnou správu a služby využitím bezpilotních letounů, robotiky a dalších pokročilých řešení.

foto: Prime Minister's Office UAE

foto: Prime Minister’s Office UAE

V Dubai Internet Flyability získal v mezinárodní soutěži první místo dron Gimball, který je schopen operovat v nebezpečném prostředí uzavřených prostor a bezpečně se přiblížit k lidem, aniž by je ohrozil, takže je extrémně vhodný pro použití při záchranných operacích. Před poškozením je Gimball chráněn rotující klecí, která ho chrání před ztrátou stability i při kolizi s překážkami. Cenu předal viceprezident a ministerský předseda Spojených arabských emirátů Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Patrick Thevoz, vedoucí Flyability týmu na ocenění říká: „Snažili jsme se najít finanční prostředky na vývoj našeho pátracího a záchranného dronu, ale tato iniciativa, Drones for Good, znamená, že můžeme náš projekt dotáhnout do stádia komerční dostupnosti během jednoho roku.“ A dodává: “Ocenění The Drones for Good Award je první svého druhu. Je to inspirující, protože zatímco existuje mnoho cen za akademický výzkum, za aplikované nasazení jich mnoho není. Cena je jedinečnou příležitostí, jak pomoci lidem uvědomit si, že tyto létající stroje mají pozitivní společenský dopad.

Gimbal | foto: Flyability

Gimbal | foto: Flyability

V průběhu dvoudenní akce, představilo panelu mezinárodních rozhodčích 39 semifinalistů ve třech kategoriích živé ukázky svých projektů. V rámci soutěže byla i část pro tuzemské účastníky, jejíž vítěž obdrže rovněž jeden milion, v tomto případě dirhamů (AED).

zdroj: Prime Minister’s Office UAE | Flyability}

Předchozí článek

Obama zamítnul Predatory pro Jordánsko

Další článek

Nizozemsko si pořídí 4 zabijáky za 339 milionů dolarů

 • Tom

  Tak to musí tyhle kluky šikmooký z roku 2011 mrzet:

  https://www.youtube.com/watch?v=ndRxU1wRIYM

 • Jura Šalina

  Šikmoocí nemají patent na rozum. Mě osobně vadí, že něco takového neumíme vymyslet sami, pořád budeme jen ti, kteří stojí za plotem.

  • Marek Zettík

   češi také vymysleli spoustu věci, které se běžně využívají ve světě, jako například kontaktní čočky aj.

 • „Nárázům rezistentní“ – czenglish naruby.