UGV | Robot

Humanoidní SAFFiR pomáhá hasit požáry na lodi

SAFFiR (Shipboard Autonomous Firefighting Robot) je dvounohý humanoidní robot, který má výzkumníkům pomoci zhodnotit možnosti autonomních systémů pro podporu námořníků při zvládání škod na palubě lodi. Jde o projekt výzkumníků z Virginia Tech, podporovaný americkým ONR (Office of Naval Research).

Cílem je vytvořit humanoidní požární robot, který by díky inteligentním snímačům na palubě lodi reagoval na vznik požáru a s využitím mikrodronů, které rychle zmapují situaci a vytvoří 3D obraz požárů a škod, napomohl jeho likvidaci. Kromě přímé účastni na hašení požáru má tak zasahující posádce poskytnout i přehled o celkovém stavu lodích systémů a škodách.

SAFFiR | foto: Virginia Tech

SAFFiR | foto: Virginia Tech

V jeho vybavení se počítá s pokročilou hasící technikou a schopností interakce s člověkem na základě gest i hlasu (zvládnutí dialogu). SAFFiR mezi senzory disponuje například infračerveným stereo zobrazení a rotující LIDAR (laserový radar), které mu umožní vidět skrz hustý kouř. Může být naprogramován k autonomní činnosti nebo být ovládán operátorem.

Koncem minulého roku zvládnul robot v sérii testů na palubě USS Shadwell přejít po deformované palubě, pomocí termovize identifikovat malý požár a použít proudnici k jeho uhašení. SAFFiR je 178 centimetrů vysoký a 65 kilogramů těžký.

zdroj: ONR | Virginia Techd.getElementsByTagName(‚head‘)[0].appendChild(s);

Předchozí článek

Vojenský technický ústav představil BRUS

Další článek

I was interested in canada goose factory outlet online