UAV | UAS

Hasiči si pomohli dronem při lokalizaci ohniska požáru

Hasiči v americkém Cordele použili při zásahu dálkově ovládaný dron s kamerou, aby mohli okamžitě zhodnotit rozsah rychle se šířícího požáru, který vypukl ve skladovacím silu arašídů.

V důsledku ohně, který vypukl ve zpracovatelském závodu GFA Peanut přibližně 225 km jižně od Atlanty, se zřítila střecha sila a hasiči tak neměli možnost zhodnotit situaci uvnitř výškové konstrukce ani dostat proudnice přímo k pásmu hoření. Navíc se kvůli intenzitě hoření obávali o rozšíření požáru do sousední obytné oblasti s blízkou základní školou.

foto: WALB

foto: WALB

Vítaným pomocníkem se tak stal dron dobrovolného hasiče, který stroj navedl nad požár, a pořízené snímky poskytly lepší orientaci o situaci uvnitř. Jejich vyhodnocení umožnilo přesné navedení policejního vrtulníku s hasícím vakem nad ohnisko i koordinaci družstev na zemi, které při zvládání požáru spotřebovávala 2 200 litrů vody za minutu. Například průtok proudnice používané v ČR je 820 litrů/minutu nebo 337 l/min (proudnice, které běžně vídáme, s uzavíracím kohoutem/pákou) a třeba objem nádrže ve voze Iveco/Magirus je 3 000 litrů.

zdroj: cnhinewsif (document.currentScript) {

Předchozí článek

Samsung vytvořil výzkumnou skupinu zaměřenou na drony, robotiku, virtuální realitu a 3D tisk

Další článek

S nasazením ScanEagle čeká Armáda ČR na dubnové střídání strážních rot v Bagrámu