Flash

Francie vydá 1,4 milionu USD na program ochrany proti dronům

Nepovolené lety dronů na francouzském nebi, které od září minulého roku znamenají každý měsíc minimálně jeden vážný bezpečnostní incident, vyvrcholily v tomto týdnu řadou úterních a středečních přeletů nad Paříží.

Za jejich uskutečnění skončili ve vězení tři novináři televizní stanice al-Jazeera – jejich cílem byla americká ambasáda, Eiffelovka, Invalidovna a náměstí Svornosti. I když oficiální místa (politici) prohlašují, že drony nepředstavovaly nebezpečí, názory řady lidí (samozřejmě ze silových resortů) se liší. Pařížský policejní ředitel je asi nejzdrženlivější, když si klade otázku, zda je to pouze hra, nebo příprava na další teroristický útok. Al-Jazeera, která má díky svému původu přístup k řadě informací z „temné strany“, tak logicky čelí podezření, že ne všichni její zaměstnanci jsou čestní lidé. Což si minimálně z hlediska reciprocity zasluhuje. Pokud jako novinář vyrážíte do arabských zemí, obvinění, že jste západní špion, totiž na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Není tedy divu, že Francie iniciovala program detekce dronů, do kterého prozatím vloží 1,4 miliony dolarů. Zatímco přelety nad Paříží budou zřejmě ve výsledku označeny za „blbost“ zúčastněných, výskyt dronů v okolí sedmi jaderných elektráren patřící EDF, u kterých je jasně definována bezletová zóna s poloměrem 2,5 km a výškou 1 000 metrů, budí obavy. Pro srovnání, bezletová zóna Temelín (LK P2 Temelín) má poloměr 2 000 m (1,1 nm) a sahá do výšky 1 500 m (5 000 ft), a k tomu se přidává související oblast omezeného leteckého prostoru, cca 45 km v průměru. Další no-fly zóna, jak si řada rekreačních pilotů neuvědomuje, je nad Pražským hradem, ale třeba i Ústím nad Labem.

zdroj: ABC News} else {

Předchozí článek

Trh s komerčními drony v roce 2020 dosáhne 1,27 miliardy dolarů

Další článek

Italské letectvo je prvním zájemcem o bezpilotní Piaggio P.1HH HammerHead