UAV | UAS

CES 2015: AirDog – stalker z Kickstarteru

Prototyp komunitně financovaného dronu AirDog určeného sportovním a outdoorovým nadšencům i nezávislým filmařům, si na CESu odbyl premiéru a již v únoru by měly první kusy zamířit k podporovatelům z Kickstarteru. Helico Aerospace Industries US získala potřebnou částku v červenci 2014, kdy se stala s 1,3 miliony USD nejúspěšnějším lotyšským komunitním projektem, protože jádro a původní společnost má sídlo v Rize.

foto: airdog.com

foto: airdog.com

AirDog je drone určený pro kameru GoPro a jeho hlavní vlastností je schopnost sledovat a následovat filmovaný objekt, respektive osobu. Výdrž dronu je okolo 15 minut letu (14.8 V, 5000 mAh LiPo baterie), jeho maximální rychlost 65 km/h a vzdálenost mezi dronem a modulem AirLeash, které představuje pro drone cíl, a který následuje, může být až 300 metrů. Jeho hmotnost je 1,85 kg i s kamerou.

foto: airdog.com

foto: airdog.com

AirDog se neumí sám vyhnout překážkám, takže uživatel musí pečlivě naplánovat trasu, kterou se bude ubírat. Pro kvadroptéuů bude k dispozici přehled „bezletových zón“, kdy kromě těch tradičních oficiálních (specifikovanými leteckými úřady), zde budou i rekreační oblasti, kde se pravidelně návštěvníci věnují kiteboardingu apod. Kromě režimu následování bude pro drone možné tvořit vlastní letové trasy, přes mobil řídit vzdálenost, výšku i úhel záběru.

Cena kompletu je 1 295 USD bez daně.

zdroj: AirDog, CES

Podobným modelem jako AirDog je konkurenční HEXO+

Předchozí článek

Záchranářský Ryptide pro tonoucí

Další článek

CES 2015: Nixie - drone jako nositelná elektronika